STUDIJSKA POSJETA HIDROELEKTRANI JAJCE II

Objavljeno 16.5.2024. u 10:16h

Dana 10.05.2024. godine studenti Visoke škole “CEPS – Centar za poslovne studije” zajedno sa profesorima Hamzom Šehovićem, Semirom Oglečevcem i Stjepanom Stanićem posjetili su hidroelektranu Jajce II, u sklopu vannastavnih aktivnosti koji se redovno održavaju na našoj visokoškolskoj ustanovi.

Studenti su na samom početku, nakon ugodnog dočeka od strane osoblja HE Jajce II, dobili osnovne podatke o historijatu i karakteristikama ove hidroelektrane. Nakon toga studenti su podijeljeni u grupe i određeni su im stručni vodiči, koji su držali detaljna predavanje unutar samog postrojenja o postupku dobijanja električne energije uz pomoć tri agregata od 10 MW sa Francisovim turbinama koje ovaj objekat posjeduje. U okviru ove posjete omogućen je bio i obilazak cijele strojarnice i komandnog centra, a naravno sve to u trenutku njihovog normalnog, svakodnevnog radnog vremena.

Nakon završetka studijske posjete za studente je organizovan zajednički obilazak grada Jajca.