STUDENTSKE KONFERENCIJE – OKRUGLI STOL na temu „Održiva urbana mobilnost“

False ✓ Promet False False False
Objavljeno 9.5.2019. u 12:16h

Dana 08.05.2019. godine održana je studentska konferencija za studijski program PROMET. Tema je bila „Održiva urbana mobilnost“. U sklopu ovog okruglog stola prezentovani su ključni aspekti i prednosti održive urbane mobilnosti (OUM) kao i iskustva gradova iz regiona. Balkanski gradovi postaju sve važniji akteri na području održive mobilnosti, kao domaćini značajnih manifestacija i primjeri inovativnosti i dobrih praksi.

Cilj okruglog stola je bio da se ponude određena rješenje na neke ključne probleme iz ove oblasti u gradovima u BiH.

Tokom izlaganja određenih primjera iz regiona, utvrđeno je da je nabolje početi s manjim gradovima u BiH. Gradske opštine treba da uspostave urede za planjranje prometa gdje svoje mjesto pored građevinskih inžinjera i inžinjera arhitekture moraju imati i inžinjeri prometa. Na kraju su donešeni sljedeći zaključci: neminovna je modernizacija javnog gradskog prevoza i popularizacija korištenje ovog tipa prevoza, povećanje prosječne brzina kretanja u urbanim sredinama, smanjenje štetnih uticaja saobraćaja (buka i zagađenje zraka) što će doprinjeti poboljšanju kvalitete života građana.