GOSTUJUĆE PREDAVANJE PROF. DR. ATANAS KOZAREV

Objavljeno 18.11.2022. u 21:52h

Studentima Visoke škole “CEPS – Centar za poslovne studije”, studijskog smjera “Kriminalistika”, održano je gostujuće predavanje na temu “Trgovina ljudima”. Gost predavač bio je dekan Fakulteta za pravo, međunarodne odnose i diplomatiju MIT Univerziteta iz Skoplja prof. dr. Atanas Kozarev.

Trgovina ljudima prvenstveno je kriminalna aktivnost, koja često ima karakteristike organizovanog i prekograničnog kriminaliteta, ali je i ujedno i teško kršenje ljudskih prava zagarantiranih međunarodnim pravom, Ustavima i sl. Studentima je prezentiran slučaj „Serbez“ koji je bio predmet istrage od strane sigurnosnih agencija Bosne i Hercegovine, Srbije i Republike Sjeverne Makedonije. Dokazi pribavljeni tokom istrage, potvrdili su osnovanu sumnju da je grupa ljudi izvršila radnu eksploataciju radnika iz BiH, Srbije i Makedonije u Azerbejdžanu.