ODRŽANA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA “RAZMJENA PRAKSI U VISOKOM OBRAZOVANJU”

Objavljeno 19.5.2022. u 10:42h

Na Visokoj školi “CEPS-Centar za poslovne studije” u Kiseljaku, u utorak 17. maja 2022. godine održana je konferencija pod nazivom “Razmjena praksi u visokom obrazovanju”. Učesnici konferencije su bili predstavnici različitih visokoškolskih institucija iz Španije, Turske i Bosne i Hercegovine. Svrha konferencije je bila razmjena iskustva u radu visokoškolskih institucija, kroz prezentaciju nastavnih i vannastavnih aktivnosti, oblika izvođenja nastave, stimulacia studenata i osoblja za uključivanje u različite aktivnosti i međunarodne projekte, kao i potencijalnim mogućnostima saradnje u nekim zajedničkim aktivnostima.

Nakon prezentacija i diskusije, došlo se do sljedećih zaključaka:

1. Zajednički izazov za sve institucije jeste afirmacija studenata da se uključe u određne nastavne i vannastavne aktivnosti;
  2. Na međunarodnom nivou uvijek je prisutan problem jezičke barijere, tj. slabo poznavanje engleskoj jezika i studenata i profesora;
  3. Postoji mogućnost saradnje između institucija koje su prisustvovale konferenciji kroz virtualnu razmjenu predavanja, tj. mogućnost da tokom semestra nastavnici održe jedno predavanje na nekoj drugoj instituciji;
  4. Mogućnost da studenti slušaju online predavanja (za koja pokažu interes) na drugim visokoškolskim institucijama;
  5. Visokoškolske institucije će usvojiti i implementirati neke od dobrih praksi prezentovanih tokom konferencije.

Organizatori ove konferencije su bili Visoka škola „CEPS-Centar za poslovne studije“ Kiseljak i Visoka škola "Logos centar" Mostar.