POZIV ZA PRIPRAVNIČKI STAŽ I STRUČNU PRAKSU ZA ZEMLJE ZAPADNOG BALKANA U NJEMAČKOJ

False False False False False
Objavljeno 20.10.2021. u 18:24h

Kraj studija se polako bliži i postavlja se pitanj „Šta je sljedeće?“. Imate velike planove za početak karijere? Ili i dalje niste sigurni koji put da odaberete? Da li vam nedostaje finalni korak koji biste željeli da preduzmete između studentskog života i zvaničnog zaposlenja?

Da li ste spremni da preduzmete ovaj korak koji će vam promijeniti život i obavite pripravnički staž ili stručnu praksu u Njemačkoj?

Sljedeća generacija pripravnika će početi sa radom 1. jula 2022. Prijavite se za Programa stipendija njemačke privrede za zemlje Zapadnog Balkana. Dobijte najbolju osnovu za vašu buduću karijeru.

Prijaviti se mogu:

• Student dodiplomskih studija, upisan u najmanje peti semester za vrijeme prijave
  • Mladi diplomci koji su diplomirali nakon 1. januara, 2021.
  • Ne stariji od 29 godina
  • Prakse su ponuđene u oblasti ekonomije, poslovne administracije, inženjeringa, računarskih nauka, trgovačkog prava, novinarstva, poljoprivrede, biologije i hemije
  • Kandidati sa veoma dobrim znanjem engleskog i/ili njemačkog jezika

Nisu potrebni posebni certifikati o poznavanju jezika. Ako želite da obavite praksu u polju arhitekture ili trgovačkog prava, B2 nivo njemačkog jezika je preduslov.

Možete se prijaviti online od 1. oktobra 2021. do 16. novembra 2021. putem web stranice: https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/

Pored finansijske podrške, Program stipendija vas vodi kroz sve organizacione i administrativne korake prije i tokom vašeg boravka u Njemačkoj:

• Pripremni sastanci u vašoj zemlji
  • Organizacija vize i radne dozvole od strane Programa
  • Podrška u pronalaženju smještaja u Njemačkoj
  • Avionska karta za Njemačku i nazad
  • Uvodna sedmica u Berlinu (organizacija, smještaj, aranžman putovanja)
  • Karte za voz od Berlina do grada gdje ćete obavljati praksu
  • Mjesečna naknada u iznosu od 550 eura
  • Pokriveni troškovi smještaja i zdravstvenog osiguranja ili plata od strane kompanija
  • Do 200 eura za kurs njemačkog jezika tokom trajanja prakse/pripravničkog
  • Midterm-sastanak generacije u Njemačkoj (organizacija, smještaj, aranžman putovanja)

Najvrijednija prednost Programa je ono što ostaje sa vama nakon vašeg posljednjeg radnog dana u Njemačkoj.

Detaljnije informacije pogledajte na sljedećim dokumentima:

Application guide

BIH 2022 dates - Online presentation